Jeśli stoisz przed zakupem podłogi drewnianej, musisz poczynić dużo kroków aby wybrać tę odpowiednią dla Ciebie, dla Twojej sytuacji. Musisz pamiętać też, że podłogi te często są używane przez długie lata i nie podlegają tak łatwej wymianie jak panele; szczególnie deski klejone. Poza oczywistymi wyborami jak: kolor czy kształt pojedynczej deski, lameli, klepki; mamy również wiele opcji wyboru wykończenia podłogi. Wśród nich najpopularniejszymi są: Lakier; Olej naturalny i Olejo-wosk.

Klienci; odwiedzając nasz salon, bardzo często dowiadują się dopiero u nas o różnych możliwościach finalnego wykończenia. Z racji, że podłoga drewniana jest produktem naturalnym, ekskluzywnym i produkowanym na zamówienie; producenci dają nam ogromne możliwości konfiguracji; i jak zapewne nie raz będziemy wracać do tego tematu, wspominać będziemy zarówno o wykończeniu, ale też o selekcji materiału; fazowaniu brzegów, typów podłogi (warstwowe/lite), sposobu koloryzowania i inne…

Przede wszystkim najpopularniejszym od wielu lat przy podłogach drewnianych jest lakier. Oczywiście jak przy każdym produkcie; możesz mieć lepszy i gorszy produkt. To jednak kwestia samego produktu i firmy; nie można więc się łudzić, że różnica w cenie o ponad 100% czy choćby 50% to naturalna kolej rzeczy. W zamyśle, nakładanych jest 3,5 lub 7 cienkich warstw, a być może są podłogi z większą ich ilością; lakieru. W efekcie po utwardzeniu zabezpiecza drewno przed zabrudzeniami, zarysowaniami, podwyższa twardość podłogi drewnianej i uwydatnia kolor. Tak wykończona podłoga drewniana jest bezobsługowa; poza tzw. codzienną pielęgnacją mydłem przeznaczonym do podłóg lakierowanych.

Jeśli nie masz pewności co do swojej podłogi zaufaj firmie prowadzącej usługi remontowe Kielce.

BIJEMY NA ALARM. UŻYWAMY WYŁĄCZNIE ORYGINALNYCH ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH DO PODŁÓG LAKIEROWANYCH.

Zużywa się z biegiem czasu. Przyjmując kolejne wgniecenia, zarysowania i przetarcia do momentu, aż właściciel stwierdzi, że należy podłogę odnowić. Następnie szlifowanie, cyklinowanie, po czym podłoga lakierowana jest od nowa i użytkowana kolejny okres czasu. Jaki to okres? Ciężko jednoznacznie określić czas jaki potrzebny jest do zużycia podłogi lakierowanej. Na pewno zależy to od intensywności użytkowania. Dla jednej osoby może być to okres 5lat, dla innej 30 i więcej. Sam musisz określić, kiedy podłoga drewniana nadaje się do odnowienia.

Wady i zalety wykończenia podłogi

Prócz oczywistych zalet:

  • trwałość
  • zwiększona twardość drewna
  • nasycenie kolorem
  • połyskowość dowolna
  • gładka powierzchnia
  • zabezpieczenie przed wodą i zabrudzeniami
  • brak dodatkowej obsługi pielęgnacyjnej

Ma tez swoje wady:

  • Przede wszystkim, lakier jest swego rodzaju folią nałożoną na deskę drewnianą? Poza rysunkiem drewna i naturalnym kolorem, warstwa lakieru skutecznie odcina nas od naturalnego drewna
  • Każde uszkodzenie jest bardziej widoczne w stosunku do podłóg olejowanych
  • Bardziej widoczny efekt zmiany koloru drewna pod wpływem promieni UV
  • Brak, lub częściowa niemożliwość odnowienia uszkodzonego elementu.
  • Może być śliska, w wersjach połyskowych widać każde zabrudzenie

Podłoga Olejowana

Z drugiej strony pojawia wykończenie podłogi drewnianej za pomocą olejów i olejowosku. W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej, olej naturalny wsiąka w strukturę drewna i zabezpiecza jego pory. Zapobiega tym samym wsiąkaniu płynów oraz zabrudzeń. Dzięki temu podłoga na wierzchu jest zupełnie naturalna i obcujemy w zasadzie z surowym drewnem. Oleje naturalne są ekologiczne, polecane dla alergików, a produkowane na bazie olejów roślinnych, z dodatkami zabezpieczającymi drewno choćby przed UV czy szkodnikami. Olejowosk to rozwinięcie oleju naturalnego. Dzięki połączeniu tych dwóch składników, mamy produkt, który nie tylko wsiąka wgłąb deski impregnując i zatykając pory, ale także tworzy cienką warstwę wosku na powierzchni podłogi drewnianej. Dzięki temu zabiegowi jest bardziej wytrzymały na ścieranie. Oba te rodzaje wymagają więc dodatkowej pracy z naszej strony. Musisz je okresowo pielęgnować wykonując tzw. doolejowanie. To nic strasznego! Ale zawsze jakaś wada. Jednak dzięki tej niedogodności, zyskujemy zupełnie inne zalety podłóg drewnianych olejowanych.

Wady i zalety
  • Podłoga drewniana olejowana pięknie się starzeje, często nigdy jej nie cyklinujemy, gdyż każde uszkodzenie z biegiem czasu staje się zaletą, tworząc powoli antyczną deskę.
  • Możemy miejscowo odnowić podłogę, nawet 1 deskę, która w krótkim czasie zlicuje się kolorystycznie z pozostałą częścią.
  • Jest w 100% naturalna i polecana dla alergików
  • Olej naturalny pięknie wyciąga ciepły kolor; olejowosk zachowuje naturalny kolor drewna.
  • Przy odpowiednio zadbanej podłodze, mało widoczne są zabrudzenia, a całkowicie niewidoczne są odciski stóp itp.
  • Nie jest śliska
  • Kurz mniej się osadza na podłogach olejowanych.

Podłogi olejowane mają jednak tez wady, podobnie jak każdy produkt:

  • Konieczność okresowej pielęgnacji. W przypadku oleju naturalnego, może to być nawet raz na 3 miesiące, czy pół roku. Zależy to od intensywności użytkowania. Co do olejowosku; robimy to rzadziej, np. raz na rok, raz na dwa lata. Możemy jednak wykonać to sami, nie jest to wysoce problematyczna czynność.
  • są nieco bardziej narażone na uszkodzenia ( w stosunku do podłogi lakierowanej), choć same uszkodzenia są mniej widoczne.
  • zazwyczaj matowe i półmatowe; oczywiście jest to jedynie wadą pod względem, zakresu możliwości połyskowości, która jest mocno ograniczona.
  • w przypadku zaniedbania, szybko przyjmuje brud, który ciężko jest usunąć.

 

Podsumowanie

Oczywiście to nie wszystkie aspekty, różniące te podłogi między sobą. Jeśli jednak interesuje Cię podłoga drewniana, zapraszam Cię od naszego Salonu, abyśmy mogli osobiście przedyskutować temat i wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie opcję. Mimo to warto zastanowić się już teraz, jaki efekt wizualny, oraz jaką praktyczność planujemy uzyskać od przyszłej podłogi drewnianej. Jak intensywnie ją użytkujemy, czy mamy dzieci, oraz czy mamy choćby zwierzęta w domu. Warto przemyśleć dokładnie zakup, gdyż podłogi drewniane to świetny zakup o ile został zrealizowany z głową. Odwdzięczy się piękną podłogą lakierowaną, lub podłogą olejowaną na długie, długie lata… Warto przypomnieć sobie piękne francuskie pałace, z filmów, z fotografii, gdzie od dziesiątek lat leżą pięknie zadbane parkiety, niemal tak piękne jak w dniu ich ułożenia.

Pozdrawiam i do usłyszenia Konrad M.