ScrollToTop

Niby niepozorny element wykończeniowy, a potrafi nam zamieszać w głowie. Pytanie o to, jak dobrać listwy podłogowe, słyszę często na początku etapu wykończania wnętrz - tuż przed położeniem podłogi, w momencie decyzji o tym, jakie drzwi i okna będą pasowały do wnętrza. Nie jest to łatwa sztuka, bo trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

FUNKCJE listew podłogowych

ZAKRYCIE DYLATACJI PODŁOGI - szczelina (od kilku milimetrów do średnio 2 cm), która powstaje między powierzchnią podłogi, a ścianą jest potrzebna, aby pracujący materiał podłogi oraz skurcze konstrukcyjne stropu miały możliwość mały ruchów - nazywamy to dylatacją. Bez dylatacji narażamy podłogę na pękanie czy wypaczenia. Docinane elementy wykończeniowe posadzki rzadko udaje się też idealnie dopasować do krawędzi ściany - z tego względu listwa wykończeniowa zakrywa te nieładne linie i wykończa styk podłogi ze ścianą.

OCHRONA ŚCIANY - gdyby nie listwa wykończeniowa, ściana na styku z podłoga byłaby narażona na zabrudzenia, zawilgotnienie (choćby podczas mycia podłogi) czy uszkodzenia (obijanie podczas odkurzania).

UKRYCIE PRZEWODÓW - za listwami możemy przeprowadzić kable elektryczne i inne przewody i tym samym ukryć je z widoku

ESTETYKA - wynika niejako z pierwszego punktu, ale może być elementem dekoracyjnym podnoszącym walory całego wnętrza. Listwa podkreśla też wybraną stylistykę wnętrza.

RODZAJE

COKOŁY - to listwy, które mają pełny przekrój i montowane są bezpośrednio do ściany. Mogą być bardziej ozdobne, frezowane czy wykończone ćwierć-wałkiem, albo pogubione w dolnej części, lub też o bardzo prostym przekroju
LISTWY PROFILOWE - profil takiej listwy pozwala ukryć za nimi kable w przestrzeni odstającej od ściany - ich forma może być dowolna - czasem mają większą grubość
NOWOŚĆ - listwy chowane w ścianie - przy pomocy profili aluminiowych możemy zlicować listwę ze ścianą lub w przypadku, kiedy ścianę pokrywamy grubszą okładziną - jak kamień itp. - otrzymamy ładny i nowoczesny efekt jednej gładkiej powierzchni na linii łączenia

MATERIAŁY

 

1. DREWNIANE
- z litego drewna (malowane, lakierowane lub bejcowane) - z łączonych kawałków drewna lub z jednego kawałka
- z drewna pokrytego fornirem

Eleganckie, duża możliwość wyboru wzorów i wysokości. W wersji fornirowanej mogą być mniej odporne na uszkodzenia (warstwy forniru są cienkie i delikatne). Ceny należą do dość wysokich.

2. MDF
- lakierowane
- laminowane (także laminatami metalo-podobnymi)
- fornirowane

Wadą jest słaba wodoodporność - najgorsza w przypadku wykończenia słabym laminatem lub inną okleiną, czy folią. W wersji lakierowanej są dość odporne na wilgoć nawet do 30% (zwłaszcza przy malowaniu proszkowym). W wersji fornirowanej są delikatne, nieodporne na uszkodzenia. Zaletą jest dostępność i duży wybór wzorów oraz przystępne ceny.


3. STYRODUR - LUB POLISTYREN, TERMOPLAST, POLIURETAN
- twarde
- giętkie (flex)

Materiał, z którego wykonuje się współczesne sztukaterie. Bardzo odporny na wilgoć, elastyczny i trwały (odporny na uszkodzenia). Listwy można malować na dowolny kolor. Bardzo duży wybór wzorów i profili. Wysokie ceny, ale warte zainwestowania.


4. METALOWE
- aluminium
- stal nierdzewna
Bardzo nowoczesne w wyrazie, super trwałe. Drogie i mniej popularne.
Systemy listew aluminiowych pozwalają też na montaż listew zlicowanych ze ścianą. występują listwy o bardzo cienkim profilu.

5. PVC (POLICHLOREK WINYLU)
- najtańsze
- nie polecam ze względu na kiczowaty charakter i złą jakość

JAKA WYSOKOŚĆ LISTWY?

najmniejsze 4-6 cm, ćwierćwałki lub proste - będą prawie stapiać się z podłogą
- wybieramy, kiedy nie zależy nam na ekstra efektach wizualnych, lub w małych pomieszczeniach, dodatkowo bardzo zasłonionych przez meble i wyposażenie.

6-8 cm - w większości pomieszczeń o standardowej wysokości ścian
10 i wyższe
- przy pomieszczeniach wyższych niż 250 cm (lepiej się prezentują w proporcjach ściany)
- wysokie listwy w kolorze podłogi - optycznie powiększają powierzchnię podłogi
- wysokie listwy w kolorze ściany - możemy stosować nawet w niewielkich pomieszczeniach o zwykłej wysokości ścian
- wysokie listwy w kontrastowym kolorze w stosunku do ściany - optycznie skróca ścianę

 

Chcesz abyśmy
się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane,
oddzwonimy!

Gold-hand

Nasza oferta skierowana jest dla tych którzy chcieliby zakupić w najbliższej przyszłości podłogi najlepszej jakości w rozsądnych cenach.

Salon sprzedaży
ul. Zagnańska 232. Kielce
(teren Kieleckiej Fabryki Mebli)

Pon - Pt 10:00 - 19:00
Sobota 10:00 - 19:00
Niedziela handlowa 10:00 - 19:00

tel. 535-500-241
panele@gold-hand.pl