ScrollToTop

 

Jeśli zdecydowałeś się na montaż podłogi z drewna, zapewne marzysz o tym, aby służyła ona jak najdłużej. Jest to jak najbardziej realne, drewno to doskonały materiał wykończeniowy, musisz jednak pamiętać, że drewniana podłoga wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wbrew pozorom zadanie to wcale nie jest trudne, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Z poniższego informatora dowiesz się, jak dbać o drewnianą podłogę, by służyła przez długie lata i efektownie się prezentowała.

 

Pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniego gatunku drewna – w tej sytuacji nie należy kierować się wyłącznie ceną i stroną estetyczną, najważniejsza jest jakość wybranego materiału oraz dopasowanie drewna do charakteru konkretnego pomieszczenia.

Podłogę w holu lub salonie najlepiej wykonać z jesionu lub dębu – jest to twarde drewno, trwałe i odporne na zarysowania lub wgniecenia. Drewno miękkie, np. brzozę lub sosnę, można zastosować jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach rzadziej używanych i zdecydowanie mniej „zadeptywanych”, np. w sypialni.

Uwaga! Nie zapomnij o odpowiedniej konserwacji podłogi przed rozpoczęciem użytkowania. Jest to priorytetowy czynnik, który zapewnia trwałość i komfort użytkowania.

Konserwację podłogi należy wykonać z wykorzystaniem specjalnego, nierozcieńczonego płynu do konserwacji podłóg drewnianych. Zabieg ten można przeprowadzić dopiero w chwili, gdy powłoka lakierowana ulegnie całkowitemu utwardzeniu, co następuje zazwyczaj po 8-10 dniach od zakończenia lakierowania. |

Należy także zadbać o to, by świeżo lakierowanej podłogi nie użytkować od razu, czyli pierwszego dnia po konserwacji, ponadto przez kolejnych kilka dni czyścić je bardzo delikatnie, zachowując ostrożność.

Rysy na parkiecie - porysowana podłoga drewniana

 

Największym wrogiem każdej podłogi z drewna jest piasek – nigdy nie można o tym zapominać. Piasek, nawet najdrobniejszy, zarysowuje powierzchnię, co negatywnie wpływa na stronę estetyczną. Chcąc zniwelować tego typu problemy, warto przed drzwiami wejściowymi umieścić maty ochronne lub wycieraczki, zakładając – rzecz jasna – że jest to podłoga w holu lub przedpokoju. Zabezpieczeniem dla drewnianej podłogi będą także wycieraczki lub maty umieszczone przed drzwiami, które prowadzą na taras. Rozwiązania te powinny skutecznie zbierać drobne zanieczyszczenia, chroniąc w ten sposób lakierowaną podłogę.

Jeśli jesteś właścicielem zwierząt domowych, które musisz wyprowadzać na spacery, zwróć uwagę na to, że każdy zwierzak wnosi do pomieszczeń błoto lub piasek, co także wpływa na ewentualne zarysowania na podłodze.

Uwaga! Najbardziej niebezpieczna jest sol rozsypywana na drogach w okresie zimowym. Dotyczy to także soli, którą rozsypują niektórzy właściciele domów jednorodzinnych przydomowe tarasy lub schody przed wejściem do domu w celu uniknięcia niebezpiecznego ich oblodzenia. W tej sytuacji najlepiej położyć wycieraczki po obu stronach drzwi wejściowych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Wycieraczki i maty są ważne, ale to jeszcze nie wszystko! Drewniane podłogi należy także zabezpieczyć przed wgnieceniami i zarysowaniem, które mogą spowodować meble. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem są filcowe podkładki – niezbędne przede wszystkim w przypadku krzeseł, używanych praktycznie cały czas.

Wśród propozycji można znaleźć filce różniące się grubością i kształtem, nietrudno się domyślić, że grubsze filce powinny być stosowane do zabezpieczenia większych mebli, przede wszystkim komód i szaf.

Zabezpieczyć należy także rośliny, które stoją na podłodze – w tym przypadku warto wykorzystać specjalne podstawki, dzięki którym unikniesz wylewania się wody z donicy, a także zabezpieczysz podłogę przed zarysowaniem. Warto także przestawić donice od czasu do czasu, unikając w ten sposób niewielkich przebarwień w miejscach, gdzie znajduje się donica.

W salonie lub jadalni, czyli pomieszczeniach przeznaczonych do codziennego spożywania posiłków, warto umieścić dywan, który zabezpieczy drewnianą podłogę, a dodatkowo ozdobi i ociepli pomieszczenie.
Właściciele zwierząt domowych nie mogą także zapominać o regularnym przycinaniu pazurków swoich pupili – pozwoli to uniknąć zadrapań na podłodze.

 

Codzienna pielęgnacja - czym myć podłogę drewnianą?

 

Bez względu na to, z jakiego drewna wykonana została podłoga, konieczne jest jej regularne czyszczenie oraz odpowiednia pielęgnacja – w tym celu należy stosować dedykowane środki chemiczne.

Uwaga! Nie wolno zapominać, że podłogi wykonane z litego drewna posiadają właściwości higroskopijne, czyli naturalnie pobierają wodę z najbliższego otoczenia – w przypadku pomieszczeń o zwiększonej wilgotności drewno może się rozszerzać, natomiast jeśli wilgotność będzie zbyt mała, drewno ulega skurczeniu, dlatego też ważne jest to, aby zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Wpływ na podłogę z drewna ma także odpowiednie czyszczenie posadzki – najlepiej stosować delikatnie zwilżoną ściereczkę lub mop, unikając mocno nawadniających szczotek, które często pozostawiają na podłodze plamy wody, powodując niekiedy wybrzuszenia lub pęknięcie drewna.


Niebezpieczny jest także nadmiar wilgoci, zwłaszcza znajdującej się w podłożu, który może spowodować tzw. łódkowanie podłogi.
Chcąc uniknąć tego typu problemów należy określić, wilgotność podłoża już na etapie montażu, a następnie monitorować zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Bardzo wazna jest odpowiednia wentylacja i regularne wietrzenie domu.

Uwaga! Podczas odkurzania należy stosować końcówkę z miękkiego włosia – narzędzie tego typu posiada większość odkurzaczy, końcówkę z naturalnego włosia można także kupić w sklepach AGD.

Przed położeniem parkietu

Zdaniem producentów podłóg drewnianych, optymalna temperatura dla drewna wynosi 18-23 st. C, natomiast wilgotność 45% - 75% - kwestię tę należy uwzględnić przed wyborem posadzki, zwłaszcza w sytuacji, gdy istnieje przypuszczenie, że wilgotność w pomieszczeniu może być wyższa lub istnieje ryzyko kontaktu z wodą. W tej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowej warstwie lakieru oraz stosować odpowiednie środki ochrony oraz preparaty do nabłyszczania, które jednocześnie chronią i konserwują drewno.

 

 

Chcesz abyśmy
się z Tobą skontaktowali?

Zostaw swoje dane,
oddzwonimy!

Gold-hand

Nasza oferta skierowana jest dla tych którzy chcieliby zakupić w najbliższej przyszłości podłogi najlepszej jakości w rozsądnych cenach.

Salon sprzedaży
ul. Zagnańska 232. Kielce
(teren Kieleckiej Fabryki Mebli)

Pon - Pt 10:00 - 19:00
Sobota 10:00 - 19:00
Niedziela handlowa 10:00 - 19:00

tel. 535-500-241
panele@gold-hand.pl